Przejdź do zawartości

Dyskusja:Model Drudego

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Artykuł opisuje przewodnictwo tak, jak gdyby było sobie stałe pole elektryczne E, przyłożone od zewnątrz, i do niego dostosowywała się gęstość na poszczególnych opornikach (różniących się wartością R, czyli tutaj zapewne tau).

Tymczasem wiemy przecież z teorii obwodów, że sytuacja jest dokładnie odwrotna: prąd w obwodzie szeregowym jest stały, natomiast to różnice potencjałów na opornikach wytwarzają się (po włączeniu zasilania) różne, czyli różne pola E (i to tylko na opornikach, poza nimi byłoby 0: bo brak różnicy potencjałów).

Pytanie więc, dlaczego wytwarzają się te różne pola (w przypadku układu szeregowego z N opornikami) i jak do tego dochodzi. O tym artykuł milczy, a szkoda.


Może to wynika z różnej przenikalności epsilon tego zewnętrznego pola na poszczególnych elementach? Tylko w ogóle, mówienie o zewnętrznym polu (prosto od plusa do minusa), podczas gdy układ może się ciągnąć na kilometr i w różnych kierunkach (daleko gdy już elektrody, czyli źródło tego zewnętrznego pola, nie mają żadnego realnego znaczenia), jest chyba naciągane. Chociaż pewnie zupełnie się nie znam, wiem.:)